Sneh v ibatme

Len málo okolo postávajúcich, či okolo chodiacich je schopných prijať informácie o tom, aký život majú ľudkovia s iba tmou v zimných mesiacoch.
Ak ide o miernejšiu zimu, kde medvede nie a nie zaspať alebo zaliezť do brlohov je dobre, chodníky sú čisté, aj keď miestami klzké, ale bez kôp snehu.
Ale až sa Perinbabka naštve a pošle na nás nehodníkov poriadnu zimu ide do tuhého. Prečo? Pri chôdzi s bielou palicou sa nevidiaci riadi sluchom a čiastočne hmatom držiac palicu v ruke. Až napadne do všetkých smerov biela perinka je odraz , či ťuk alebo klep niet počuť. Ako vtedy? Nuž cez tieto časy väčšina z tých, ktorým svit slniečka nehovorí nič, ostáva doma. Je však možnosť využitia moderných technológií k tomu, aby s použitím GPS bolo možné sa vrátiť do domca, kde bývam, aj keď sa len vyberieme s košom so smeťami. Vo chvíľkach, keď naše strediská plné slalomáčov, zjazdárov a iných spúšťačov z kopca praskajú vo švíkoch sú pohybové možnosti veľmi ťažko odhadnuteľné a len s obrovskou dávkou odvahy sa ibatmári poberajú na prechádzky alebo za povinnosťami.
Ako najvhodnejší pomocník v okamihoch plných snehu na nerovných a zamrznutých chodníkoch sa javí vodiaci pes. Je mu jedno aká je zima a s radosťou sa poberá po cestičkách, ktoré si natrénoval a za odmenu si vždy neúnavne a presne plní svoje povinnosti. Má to ale mimoriadne sťažené tým, že prípadné snehové mantinely musí preskočiť. Alebo ukazuje, ako môj milý kolega, čo sa drží za remeň pri pošmyknutí či zakopnutí predvádza krajšie roznožky, ako náš jediný slovenský olympijsky šampión v krasokorčuľovaní Ondrík Nepela.
V dňoch parádnej zimy je ťažko kľučkovať aj pomedzi polostuhnuté, či zamrznuté plechové búdočky, ktoré prevážajú svojích vodičov a pasažierov a nie raz nie dva sa postavia priamo do cesty, kde som ja psisko vodiaci naučený chodiť bez toho, aby nastali nepredvídavé situácie. Po plnej náruči mrazíkov, chladíkov či zimôčky každý z kolegov ako sloník v Afrike s obrovským uškom počúva média, že či už Matej ľady láme, alebo prvý drozdík neúnavne posiela zimu do voňavej jari. Čo môžeš spraviť pre iba tmíkov, ak nebo v očiach je ozaj modré a biely sneh nie len studený ale ozaj biely? Môžeš nám iba tmíkom povedať, kde je prechod pomedzi mantinely, alebo pomôcť previesť cez prechod, alebo povedať, že sa blíži auto? Lebo s čiapkou, baranicou či čelenkou človek ma sťažený bod orientácie a odhadu vzdialenosti prípadného pohyblivého vozidla.
Milí očkári, my bezočkári Vám prajeme, aby ste aj túto zimku , ľadovinku a chladík prežili bez ujmy na zdraví, bez ujmy na kostiach a bez ujmy na majetku a tešíme sa s vami z trieštivých, arktických, sibírskych či tajgových mrazivých dní.

This entry was posted in Aktuality. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s