“Slovenští Bratři”

Príhoda, ktorá sa stala v parnom vlastne v tom ešte najparnejšom lete nesmierne potešila.Kúštik ale odbočíme k tomu ako že to príroda zvláda v súčasnosti s demoláciou samej seba. Viac ako dva miliony aut a nákladiakov na Slovensku a viac ako pať milionov aut a nákladiakov v čechách sú jasným dôkazom, že každá kára, keď sa rozbehne svojím pôsobením ohrieva seba zo spaľovacieho motora benzínu či nafty ohrieva okolie a čierne asfaltové cesty sú druhým merítkom do rovnice a smerom ku konštatovaniu , že na časti územia bývalého spoločného štátu jeho občania to označujú ako púšť v Tunise s previazanosťou na neobvyklú lepkavosť vzduchu čo je skoro nemožné dýchať. Koľko riek má v tomto období aj po snehoch minimálny biedny stav vody vo svojich korytách? to je otázka pre profesionálov a odborníkov na životné prostredie, my len sucho konštatujeme je teplo.
S čiernym to barónkom vodiacim psom Diom sme sa vybrali na potulky. Jedna nás zaviala na tréningovú rekreáciu do Přibyslavi. Ako prebiehali jednotlivé dni oznámime v iných článkoch, ale skutočnosť čo zabrala má prioritu.V deň zvaný “Nová huť Klementa Gottvalda” to jest tepelné peklo vo všetkých smeroch sa rozhodlo, že pôjdeme na plaváreň. Ako by sme ju hľadali vo dvojici ja a čierno chlpko je možné konštatovať hneď a to do stratena. Moderné elektronické krabičky ale sami nájdu možné uplatnenie chuti si zaplávať, zabicykľovať alebo aj zalyžovať či zaryžovať zlato.Rovnako sa ukázala mapka ako na miestnu plaváreň.Avšak pešo to bolo ozaj viac ako pať kilometrov tak auto sa ukázalo ako jediné východisko. Zaparkovali sme s ním tam kde parkujú občania, ktorí majú ťažkosti s pohybom, nikto nenamietal nikto nehromžil, že čo tam chceme. Eufória pokračovala až dych zarážajúcim spôsobom. Podišli sme ku okienku s lístkamia tu hovorím svojej žienke v ktorom vrecku sú české peníze? Z okienka sa ozvala pani asi takto:” Jééé vy ste ze slovenska, a kde máte svého pejska? ja na to, že ostal na hoteli, lebo u nás vo východnejšom štáte sa s ním ani k plotu plavárne nemožno priblížiť a slnko spaľovalo trávu do sucha tak by aj čierny kožuch mal poriadne ťažkosti.Určite by to nevyriešil ani jeho jazyčisko trčiaci a plantajúci sa mu von z jeho zubárne ako chladič. Pani ale pokračovala, že vy ste pane slepej tak poďte tady máte plaváni zdarma!!!Skúsili sme, že aspoň prispejeme na vodu nezabralo. Odskočím si domov na Liptov Bešeňovej ak by pustili slepcov zdarma sa kúpať, tak by im asi prameň vyschol, v Mikulášskej Tatralandii rovnako, len sypte prachy nech môžme hrabať hrabať a hrabať o prírodu a spolunažívanie nemáme záujem.Tak sucho konštatujem, že recipročne ak prídu slepí českí občania na niektorú plaváreň v tejto krajinke určite im nikto nepovie že to majú zadarmo!Obehli sme trochu areál bol vybavený všetkým nevyhnutným aby sa človek dobre cítil mohol si posedieť pri káve umyť sa a mať pôžitok z jedného popoludnia. Niesli sme si zo sebou veci a nechcelo sa nám vracať smerom ku kabínam, kde by sme si ich mohli uzamknúť. Vyhliadli sme si slniacu sa dámu, ktorá si čítala knížku. ” Mohli by sme si tu nechať týchto pár kusov?” Bezvšetkého. V nerezovom čistučkom bazéne s vodou ošetrovanou nie chlórom ale kyslíkom s teplotou nie na potenie sa ale na plávanie bolo neskutočne.Plávali sme asi hodinu, čo stačilo na schladenie preteplených buniek v tele. Vyliezli sme z vodi a išli ku kôpke, ktorú sme zanechali neďaleko od bazénu. Pani sa išla kúpať a tu dvaja mládenci. Milo sa pozdravili a hneď začali, že im mamina hovorila, že majú dať pozor na naše veci.Naše ďakovanie bolo úprimné a títo dvaja jeden mal tak osem rokov a druhý tak desať úplne šokovali svojou otvorenosťou. My sme to delali rádi vždyď vy ste naši Slovenští bratři.
Pozvali sme ich na zmrzlinu, ale skonštatovali, že im mamina kázala strážiť aj jej veci, tak nešli. Ešte dlho sme sa zadumávali nad tým kde v ktorej našej dedine či meste by sa našli takto bezprostredne , citlivo a otvorene reagujúci chalani.Je vidno, že kraj , ktorý pred niekoľkými stáročiami ovládali Husiti pod velením Jána Žišku tu zanechal svoje sladké dušu hladiace plody.

This entry was posted in Aktuality. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s