17.5 Tatry – kde si bol Dio?

Čo v živote znamená tento dátum? Pre mnohých z nášho mraveniska deň narodenia ale pridám ešte rok 2014.

V tento deň nám opäť príroda ohlásila, že sedieť v autách, sedieť za počítačmi, či ponevierať sa po hyper super truper marketoch nevedie k tomu, aby matka zem bola spokojná s naším počínaním, so starostlivosťou o vodu, lesy, vzduch, polia, ale aj naše spolunažívanie.
Prihodilo sa presne to, čo pred pár rokmi v centrálnych Tatrách víchrica, divý nekontrolovateľný až stratosférický víchor a výsledky?
Zaplačeme, alebo len tak nebol, som tam nebývam tam tak nič?
Padajúce stromy na Roháčoch, v Zuberci, na Hutách, Svätej Anne, Bobrovci, Jalovci, Žiarskej doline, Konskej , Jakubovanoch,  Pribyline.
O čom to svedčí? Ohlúpnutí majitelia urbárov sú presvedčení, že treba ťažiť, ťažiť a predávať drevo, aby bolo na drahé zahraničné autá a na dôsledky nikto nemyslí.
Ba myslí ako v Terchovej koľko vypáčime zo štátu, aby sme obnovili to čo príroda spôsobila. Nie vyťažené holorubmi celé polia našich horstiev, nie to príroda!
Určite som sa nenarodil zadubený a pokúšam sa celý život pomáhať mati Zemi, aby si ma pamätala ako pozorný, učenlivý a tolerantný organizmus, jeden z mnohých miliárd o ktoré sama dbá!
Už roky zvestujem nevedomcom, že prídu zlé časy, ak zabudneme a my sme zabudli.
Na čo?  Veky vojen, veky chudoby, veky beznádeje schovávajúce sa za tárajov, klamárov a prírodne nebezpečných bieďákov.
Už moji predkovia ma učili ctiť si prírodu, ľúbiť vodu a hladkať svojou láskou prírodu. V akom to je rozpore s tým keď “odborník” ktorý vidí len drevnú hmotu bude presviedčať, že hora bola prestarlá a na viacerých velikánoch boli zhnité stržne.
Áno a kde máme tých, ktorí to na strome poľahky odhalili vyťažili tieto stromy a z ostatnej hory boli úžitky pri zadržiavaní vody, pohlcovaní prachu a exhalátov, výroby lesných vôni, úkrytov pre zvieratá, pokoja, ktorý pohladí dušu každému, ktorý prírode rozumie.
Ďalší úhľadný paradox je zakladanie nového lesa vo Vysokých Tatrách aj s dotáciami od Európskej únie. Už aj z týchto, ani nie desať ročných prútikov kopa po víchre spadla a odborníci sa budú tupo vyhovárať na nepriazeň prírody nie vlastnú nevedomosť.
Zalesňovanie totiž neprebieha  tak aby odrazilo tieto silnejúce vetry ale zasadíme kde tu stromček a podľa toho vypadá výsledok. Vietor nemá čo odraziť, a preto stromy padajú a padať budú.

Aby sme neboli len v rovine primitívneho úžasu tak konkrétne na jeden hektár lesa má byť zasadených 5000 až šesť tisíc sadeničiek, ako to je v súčasnosti každé zhruba 3-4 metre jedna sadenička no a potom odrazový charakter lesa brániaceho sa vývratovému vetru neexistuje.

A výsledok? Suchota strata vody splavenie biednej zeminy prívalovým dažďom a na holej skale len orol sídli. Nie krásne stromy a voňajúci les.
Ak čitateľ chce dôkazy nech sa páči Tatranská Lomnica vyrúbaný a vyklčovaný les. Keď zaprší brodíte sa po kolená v bahne, lebo zem splavuje dolu ku chodníkom.
Demänovská dolina s celou “odlesnenou Jasnou”. Uvedomujú si ničitelia prírody, že len december január február marec je možné robiť bengál v prírode a potom slnko všetko rozpustí a ostane holá pláň pre človeka neužitočná! Do pár rokov začnú ťažkosti s vodou, nebude ju mať čo zadržiavať a zníži sa aj jej zdravosť a čistota a potom z čoho človiečik chceš ňuchať a snoriť po tejto planéte a stále jej len ubližovať?
Počas mojich mladých liet sme si veľa vypočuli o hrôzach vojny, ktorá moju generáciu našťastie zatiaľ minula, aby nenastali znova časy hlupákov, ktorí sú schopní zaplatiť vojnu ľudkovia boli viac motivovaní žiť pri sebe. Pre naše teraz drancované lesy sme mali heslo na základe ktorého sme zbierali papier to znelo: Zberom starého papiera chránime naše lesy!
Áno naše lesy, nie urbárske, nie právnické, nie reštitučné, ale len a len naše.
Ozaj ak človek nechce dostať jarmo na krk, ak si dobre pamätá Chalúpkovo MOR HO! je čas priložiť ruky aj hlavu k záchrane.
Starostovia, politici, poslanci, lekári, notári nebudú realizovať záchranu našej prírody a tým aj záchranu krajiny aj národa, ktorý tu po tisícročie žije.
Aby nebol článok príliš dlhý, nespomeniem, kde sú ryby z našich bystrín, kde ostatná zverina, ktorá žila v hustom lese.

Zamysli sa človeče iba Ty môžeš odísť od počítačov, od kaviarní, od bezduchých hier, od zabuchnutých dvier za o pomoc volajúcou prírodou.

Ak ďalej bude hlavným krédom nevšímavosť, neaktivita a nečinnosť, potom menšina ničiteľov bude vo svojej skaze pokračovať.

A záverom len jedno. Pomáhaj nám Dio ako len vieš, lebo máme zastreté mozgy hmlou a zabalené srdcia do igelitových obalov.

 

This entry was posted in Aktuality. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s