Vysvedčenie!??

Prekvapivý názov pre menej informovaných, ale tí ktorým toto hodnotenie poskytnem si budú môcť pozrieť a preštudovať predmet svojej práce. Prijať opatrenia smerom k zlepšeniu vo výkone vodiacich psov.
V tomto dieliku nebude čas na rysa ostrovida, aj keď som zachytil správu, že vo Vysokých Tatrách auto jedného zrazilo a šancu prežiť nedostal! Smutné, bezohľadné a hlúpe. Ktorí naši predkovia len tak zabíjali zverinu?
Prejdime však k meritu, a tým je vodiaci pes Diégo sám, to najdôležitejší čierny barónko a pre ilustráciu, orientujúcu sa na náš vzdelávací systém, Mgr. JUDr. Diégo Phd., celkom ušľachtilý čierny barónko. Práve cez mimozemskú civilizáciu zisťujeme od koho odpísal jednotlivé state svojich univerzitných diplomov, či to nebolo z prekladov z Európskej únie a podobne ako medzi svojimi…
Uplynulo pol roka od vtedy, čo za studených jarných dní sa objavil v našom príbytku. Ako to po odchode svojej milovanej cvičiteľky išlo s jeho výkonmi mierne dolu vodou tak postupne nabral na precíznosti, virtuozite a excelentnosti, pretože to, čo tu povymýšľali miestni úradníci po cestách a chodníkoch nemá obdoby.
Skúsme povelovú techniku.
Najzákladnejší povel: Ku mne. V prípadoch podľa akej razancie hlasu začuje čiernochlpko tento povel, podľa toho volí aj rýchlosť príchodu. Po opakovaní po tretí raz ozaj zintenzívňuje svoj príchod a zisťuje, čo to zasa chcem. Obyčajné povely: sadni, ľahni, vstaň sa vyskytujú bežne a psík ich ochotne vykonáva, ale zasa že by sa išiel pretrhnúť to nie. Nie sme dvojka na víťazstvo na majstrovstvách vo výcviku vodiacich psov ani dvojčlenka, ktorá si vezme do hlavy, že bude týždeň drilovať jednotlivé naučené povely. Jednoduchšie je: ideme do hory – a to strašne rád, nájdi dvere do cukrárne – to ešte radšej a naskakovať do vlaku, či autobusu bez problémov.
Perfektne si plní svoje povinnosti ráno, keď vyrazíme do práce. Najprv obehne všetky kolegyne a kolegov, čo mu tam za večera nechali stopu, potom spraví čo treba a už stojí daj piškóty a môžme frčať. Prechádza okolo dvoch vlčiakov, ktorí mu brechávali do nosa a dosť nedobre to znášal, tak vymyslel, že bude lepšie chodiť po druhej strane chodníku. Nech si brešú blbci v kožuchu za plotom a takto sa správa ku všetkým psím kožuchom od malých pucvol, ktoré ide vykotiť od brechu až po väčšie chrty, ktoré nemajú dostatočnú kapacitu jeho inteligencie.
Do práce najprv poctivo označoval jeden obrubník za druhým a keď zistil, že to máme zvládnuté, tak už si robí starosti iba v priestoroch kde je prvý raz. Alebo perfektný príklad bol mostík cez vykopanú jamu. Presvedčivo zastal a ešte tam bolo aj lešenie vo výške dvoch metrov aj to obišiel a dáva na svojho vežiaka pozor, aby sa len tak kde tu nepovaľoval z vlastnej vôle.
Po dobre vykonanej práci, pokiaľ boli tie obrovské horúčavy, tak chodil popod stromy a tam kde bol tieň a čo najrýchlejšie domov. Teraz, za rána, keď je už mierne chladno, tak zasa bez váhania šliape do práce s primeranou rýchlosťou.
V domácnosti, keď sa vrátime z práce, má svoju hodinu na kŕmenie a to už vie a ukazuje, že Roayalček je tamto miska v papuli a dávaj.. čo ti to tak trvá! Toto krmivko je chutné a nemá ťažkosti. Musím ho pochváliť, že aj keď občas zjedol aj viac, a to hlavne od rodinných príslušníkov, tak sa ani raz v byte nestalo, že by ho vymenil za venčiaci trávnik. Za čo mu ďakujem.
Rovnako postupuje aj pri návštevách, čo jeho dvom predchodcom až tak nevadilo. Ide zima tak som mu vymenil koberec na ležanie. Vzal ho do papule a doniesol si ho do obývačky, čim naznačil, že je to fajn a na ňom aj ležal. Je to dômyselník a dáva si pozor. Pri práci býva dosť napätý, sústredený, no a ja keď kráčam a narazím na ľudkov stojacich mi v ceste tak čo už. Odletujú hlavne mladí. Na starších dáva zvýšený pozor. Ak si všimnem túto premotivovanosť, zastaneme. Všetci na ulici čumia čo bude. Vytiahnem piškótik, a potom ide popruhy rozdrapiť ako ťahá. Ak by som mal toľko kíl, ako jeho cvičiteľka, tak by sme si bez patričného povelu aj pobehali, nie povodili. Z jeho nosu a duše sa mu javia ako nepriaznivé zvery vydry a mačky. Ak sa pozabudnú a náhodou krížia jeho svet, iba veľmi rýchly až tryskový odchod zo scény umožní jej záchranu bez použitia kožuchu v jeho prekrásnych na bukových polienkach si cvičiacich zuboch.

V byte má už svojich obľúbencov. To jest návštevy na ktoré nebreše, lebo s dobrým prichádzajú a potom ostatných, čo nepozná a tí veru aj s užasnutím čakajú, či si z nich neurobí slaninku na hryzenie. Nie je však agresívny, iba pri bežnej každodennej trhanici s pánom sa občas zahryzne.

No nie až tak, že by to trhalo kožku. Najlepším asistentom je vo chvíľkach, keď narábame s kuracinou, sviňacinou, kačacinou či baraninou. Je vždy pripravený najlepšie všetko zožrať na jeden šup. Je to originál labradora pažravého čiernochlpka.
V oblasti kondície seba a svojho prívlačníka sa poriadne zlepšili. Aj pri tých peklo teplách šliapali hore dolu kopcami a je to vidieť aj na polepšených stehnách .
Toľko stručný úvod a poďme na hodnotenie. Ide už o tretieho vodiaceho psa, takže je na čase aj na hladine skúsenosť a objektivita.

Vysvedčenie:

Pobyt a pohyb po domácnosti: jednotka
Pohyb a pobyt na návštevách: dvojka / slovné hodnotenie zožraté drahé rybyčky v jazierku, či skok do Dunaja a Váhu, preháňanie kún mačiek a vydier/
Cestovanie v aute autobuse a vlaku: jednotka /odpúšťam hypnotizérske schopnosti milého barónka vo vlaku s tým, že aj on čosi môže prehnať papuľou/
Brechanie: jednotka /túto svoju špecialitku používa uvážlivo/
Kňučanie: štvorka/ vykňukuje hlavne cez víkend, a to mimo domácnosť už o 6,15 hodine začne a postupne zvyšuje frekvenciu a hlasitosť, až pokiaľ s ním nejdem na pobehy/
Chôdza s postrojom: jednotka / chodíme rýchlo aj pomedzi ľudí a málo kedy sa stane že sú ťažkosti to skôr na križovatke keď auto stojí v ceste na prechode a psík sa vyberie do smeru protiidúcich áut na hlavnú cestu!!! No nemôže za to lebo ráno ide do práce nikde autá a popoludní sú všade – vši plechové!/
Chôdza bez postroja: Jednotka / aj keď tento systém venčenia je krízový a takmer ho nepoužívam v meste. Inak to je po lúkach.
Preštudovali sme si niekoľko “zákonov” obcí všeobecné záväzné nariadenia a tu sa psom venujú až tak, že ak sú 20m od pána je možné ich odstreliť, žiaľ po skúsenostiach, kedy laikovia majú veľmi náročné plemená, ktoré sa bez váhania zahryznú aj do pána niet sa čo diviť.
Pri aportovaní je na jednotku, aj keď ho pocvičievam drasticky zabaleným čokoládovým cukríkom ktorý prinesie rozbalíme a v papuli dokorán ho schrúpe.
Z jedlom nevymýšľa: jednotka.
Základné povely sadni ľahni vstaň idú ale príliš to netrénujeme na rýchlosť: jednotka.
Povel zostaň na mieste funguje iba v obchode inak v prírode tak do 30 metrov. Inak vstáva a nesmelým krokom sa približuje.
Vysvedčenie celkovo: prospel s vyznamenaním, lebo som nikde nespadol nič si neroztrhol a vždy sme trafili správnym smerom.
Musí byť príhodné pre cvičiaci subjekt čítať, že ich dielko sa podarilo, a že kultivovanie tvora, ktorý sa musí adaptovať, prispôsobiť a nájsť si svoj nový svet sa zadarilo. Od nás ibatmíkov veľká vďaka a pokračujte v eláne a nemennej kvalite.
Tepelné peklá sa skončili a každý zdravý rozum by mal teraz v čo najvyššej miere pojedať ovocie a nie tabletky z lekárne ešte tak dva týždne a potom už len zo špajze. Každý bude tak zdravý ako na tejto kategórii popracoval počas dní na to vhodných. seďte menej v autách viac kráčajte trčte menej pred obrazovkami viac sa rozprávajte.

This entry was posted in Aktuality. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s