Bežná škôlka

Pre niekoho len bežná materská škôlka pre niekoho pohľad  do iného sveta. Materská škola sa dotkla života každého a postupne zostáva na stupienkoch rebríka života nižšie a nižšie.  Ale niekedy stačí málo, krátka návšteva, počúvanie o tom, ako sa detí hrajú, ako sa s nimi dá hrať, ako sa niečo učia, ako obedujú, ako sa vedia tešiť. A ocitnete sa na chvíľu v inom svete. Vlastne v 2 svetoch navzájom prepojených. Minisvet detí a svet ľudí starajúcich sa o tento malý minisvet detí.

Existuje jedna knižka od R. Fulghuma  “Všetko, čo naozaj potrebujem vedieť, som sa naučil v materskej škole“.   Áno, je to pravda.  A ešte jedna poznámočka  k názvu. Nenaučil som sa to sám, ale naučili ma to. Ľudia, ktorí Vám dávajú lásku a trpezlivosť  v “bežnom“ živote malej materskej škôlky.

A predstavte si, že pracujete s malým človiečikom, ktorý má ťažký životný handicap. Zle vidí alebo je fyzicky postihnutý alebo mentálne zaostalý.  Cudzinec  zo sveta dospelých a zdravých si uvedomí ťažkosti všedného života takéhoto človiečika len sčasti.  Ak len na pár minút zavriem oči, nepochopím všetky problémy slepého človeka.  Musím s ním byť dlhší čas, ak mi to osud umožní.

Škôlka, ktorú som videl, má svoje všedné a zároveň nevšedné starosti vyjadrené v názve: Špeciálna materská škola. Nachádza sa v Košiciach na Ľudovej ul.  Nájdeme tam malých s poruchami zraku, sluchu, s autizmom a mentálne narušené deti. Ale sú to všetko len deti.

Na internete ju nájdete tiež:  http://www.sms-ke.sk

Veríme, že Slepecký Spolok Slovenska potešil deti nákupom športových pomôcok a vieme, že nájdeme príležitosť a spôsob opätovne pomôcť. Dúfam, že sa tam budem môcť prísť znovu pozrieť.

Nech sa Vám darí.

Držíme Vám všetkým palce.

fg

         

This entry was posted in Aktuality. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s